• Moderatör olmak için detayları görmek istiyorsanız tıklayınız.

WordPress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ?

ShamaN

Moderatör
Yapılacak işlemleri adım adım sırasıyla yapmanızı ve işlemlere başlamadan önce sitenizin tam yedeğini almanız şiddetle tavsiye ederim.

1.Adım: WordPress amp eklentisini buradan indirip, kurun. Eklentiyi admin panelinizden Eklentiler -> Yeni Ekle -> arama kısmına AMP for WP Accelerated Mobile Pages yazıp,panelinizden kurulum yapabilirsiniz.

2.Adım: Eklentiyi indirip kurduktan sonra admin panelinizde sol tarafta ki panele AMP adında bir bölüm oluşacaktır. O bölüme tıklayıp gerekli ayarları aşağıda ki resimlere ve açıklamalara bakarak kendinize göre ayarlamaları yapınız.

WordPress AMP Genel Ayarları

1. Logo; Sitenizin AMP sayfasında kullanmak istediğiniz logoyu buradan yükleyebilirsiniz. AMP için 190×36 önerilen boyutlarda bir logo yükleyebilirsiniz.
  2. Custom Logo Size; 190×36 ebatlarında logo sizin için yeterli boyut değil ise bu boyutu artırmak veya azaltmak için custom logo size ayarını aktif edip, açılan kısımları logo boyutlarını girebilirsiniz.
  3. AMP Support; Bu kısımda hangi kısımların amp ile çalışacağını belirliyorsunuz. Post = Yazılar, Pages = Sayfalar, Homepage = Ana sayfa, Custom Front Page = Kendinize özel bir ana sayfa tasarladıysanız eğer buradan o sayfayı seçebilirsiniz. Archives [Category & Tags] = Arşiv sayfanızda yer alan kategoriler ve etiketler için amp desteğinin olup,olmamasını seçebilirsiniz.
  4. Tüm ayarları yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna basarak ayarları kaydedin.

Page Builder; Yazdığınız yazılar veya oluşturduğunuz sayfalar için default tasarım dışında farklı bir tasarım oluşturmak istiyorsanız page builder özelliğini kullanabilirsiniz. Bu ayarı aktif ettiğiniz de yeni yazı,sayfa eklerken veya düzenlerken yazı editörünün hemen altında Amp Page Builder kısmını görebilirsiniz. Kişisel tavsiyem bu ayarın kapalı kalmasıdır.

Advertisement; Birazcık İngilizceniz var ise bunun ne anlama geldiğini biliyorsunuzdur sanırım. Sitenizde AMP sayfanızda reklam alanları oluşturmanızı sağlar. Reklam alanları tam net olarak belirtilmediğinden deneme yanılma yaparak hangi slotların nereye reklam eklediğini görebilirsiniz.

Reklam kısmında mutlaka aktif olması gereken kısım Optimize For Viewability ayarıdır. Bu ayarı açarak reklamlarınızı daha hızlı çalışmasını ve optimize edilmesini sağlarsınız.

Üst Alt